Fethiye

Fethiye, Muğla'nın 13 ilçesinden bir tanesidir, Şehrin eski adı Meğri'dir. ismini, Rumca'da "uzak diyar" anlamına gelen Makri'den alır

Tarihi Hikayesi

Fethiye'nin Likya dönemindeki adı Telmessos'tur yazılı kaynaklarda şehir adını, tanrı Apollon'un oğlu Telmessos'tan aldığı belirtilmektedir. FETHİYE İ.Ö. 5. yy dan başlayarak, Pers imparatorlugu, Roma ve Bizan imparatorlugunun hakimiyeti altında kalmasına ragmen, tarihi özgün yapısını korumayı başarabilmiştir.

1284'te Menteşeoğulları'nın hakimiyeti altına girmiş ve 1424'te Osmanlı topraklarına katılmıştır. Osmanlı döneminde Meğri olan şehrin adı, 1914'te 1. Dünya savaşı sırasında uçağı düşen ilk hava pilotu şehitlerinden Fethi Bey'in anısına Fethiye olarak değiştirilmiştir.

Fethiye ve Antalya arasında kalan Teke Yarımadası antik dönemlerde Likya ismiyle adlandırılmış Likyalılar tarafından. Anadolu’nun yerli halkından sayılan Likyalılar, Homeros’un ünlü İlyada’sında ve tarihteki Kadeş Savaşını sonlandıran, tarihin ilk yazılı antlaşmasında, denizci bir millet olarak bilinmiştir.

Helenistik ve Roma dönemlerinde şehrin tarihi yapısından dolayı, oldukça zengin bir kültüre sahip olduğu ve tanrı Apollon’a adanmış ünlü bir kehanet merkezi olduğu anlaşılıyor. Antik Telmessos’un Likya’ya özgü kaya mezarları, lahitleri, kale ve tiyatrosu,

Likyalıların o eşsiz taş işçiliginin eserleri, Şehrin degişik yerlerine konumlandırılmış ‘ hükümet konagı içerisinde, iskelenin karşısında ve nekropolde ’ halde görebilirsiniz

Fethiye Efsanesi

Fethiye’yi ilk kuran Likyalılar zamanında, Efsaneye göre Güneş Tanrısı Apollon, finike Kralı Agenor’un küçük kızına aşık olmuş. Normal şarlarda bir tanrı olarak kızın karşısına çıkamayacagı için, ölümlü hatuna hislerini açmayı başaramaz, Apollon utangaç kıza yaklaşabilmek için ve onun yanında olmak için aklına sevimli sadık köpeği gibi görünmeye karar verir. Gel zaman git zaman kızın çevresinde zamanla sevgisini kazanan Apollon, genç, yakışıklı bir delikanlıya dönüşür ve zamanla kalbini fethettigi kızla evlenir. Ve sonra Doğan erkek çocuklarının adı ise Telmessos olur. İşte o günlerden bugünki fethiye’nin ilk adı Telmessos olur.

Fethiye antik tiyatrosu, kaya mezarları, lahitler ile mitolojiyi hissebileceginiz bir yer. Tarihi eserlerinin yanında dogasıylada baş döndüren Fethiyeyi mutlaka ziyaret etmek isteyeceksiniz.

Fethiye Gezilecek Yerler

Çalış

Çalış Beldesi Fethiye’ye 8 km uzaklıkta olan Fethiye içindeki plajı, kumsalı. Belde de apartlar, oteller, pansiyonlar, günü birlik kiralayabileceginiz villalar, evler konaklama yapabileceginiz her türlü yapı mevcut. Bu yapıların etrafında ve sahile sıfır restaurantlar, barlar, cafeler, publar, gibi çeşitli eglence ve dinlenme merkezleri mevcut olup, o eşsiz gün batımı manzarasında konaklayabileceginiz bir yer. Çalışta genel olarak Alman, İngiliz uyruklu yerleşik halde yaşayan bir çevre kültürünü oluşturmuş Fethiye merkezden farklı bir atmosferi bulunan belde yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Paspatur

Paspatur; Fethiye’ye gelipte paspatur’un suyundan içenlerin Birdaha Fethiye’ye ugramadan yapamayacakları hatta ve hatta Fethiye’den ayrılamayacakları efsanesini paspatur’da gezerken mutlaka kulagınıza çalınacaktır. Paspatur ahşap cumbalı evleri, tarihi paspatur hamamı ile Fethiye’nin en eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Paspaturu her ucu açık labirent gibi düşünün, her caddesinde farklı sektörden işletmeler görebilirsiniz. Alışveriş yapabilir, eglence mekanlarında takılabilir, yemek ihtiyacınızı giderebilir, etrafında ki otel, apart, pansiyon gibi konaklayabilir, çok güzel anlar yaşabilirsiniz.

Aşıklar Tepesi

Aşıklar tepesi olarak adlandırdıgımız yer, Fethiye’nin güney cephesine, dagın en yüksek yamacına konumlanmış cografi konumundan dolayı Fethiye nin o eşsiz güzelliklerini ayaklarınızın altına serdiginizde aşık olacaksınız, duygu seline kapılacagınızdan emin olabilirsiniz.

Anfi Tiyatro

Helenistik dönemde inşa edilmiş Fethiye tiyatrosu depremler le yıkılmış ve 2.yy da yenıden Romalıların uslubü ile yeniden 6000 kişi kapasiteli inşa edilmiş gnümüze geldigi kadarıyla yenıden restorasyon calışmalarına devam edılmektedır.

Kral Mezarı Amintas !

Fethiye içerisinde ki en önemli eserlerinden bir tanesi, Antik Telmessos'tan günümüze kadar uzanan İ.Ö. 4. yy da Hermapias’ın oğlu Amintas adına inşa edilen ve İon düzenindeki bir tapınağı andıran kaya mezarıdır.

Helenistik dönemde, Telmessos’un kralı, yöneticisi oldugu varsayılan kral Amintas adına inşa ettirildigi var sayılıyor.Fethiye’nin simgesi haline gelmiş, Amintası mezarı, şehri çepe çevre saran dagın yamacından muhteşem görüntüsü ile tarihi bir zerafet.

Fethiye Arkeoloji Müzesinde, persler, Helenistik, erken Likya, Roma, Bizans dönemine ait birbirinden kıymetli o eşsiz eserleri hafta içi hergün ziyaret edebilirsiniz !

Fethiye ve çevresindeki Koylar

Boncuklu koyu : Dinlenmek, eglenmek ve yüzmek isteyenler için ideal bir yerdir. Plajında yürüyüp, yarımada sırtına çıkıp eşsiz manzara fotoğrafları çekebileceğiniz bir koydur.

Tarzan koyu : Atraksiyon koyu, denize egimli büyük bir agaca baglanmış kalın iple tutunarak denize atla-yabileceğiniz Doğal eğlence koyudur.

Turunç Pınarı Koyu : Vadiyi andıran görünüşüyle seyir etmenin keyfini kendine has kumsalıylada güneşlenmenin keyfini çıkaracağınız, mavi-pembe-yeşil renklerin buluştuğu eşsiz bir tabiat pınarı.

Rüzgarlı koyu :

Samanlık Koyu : Güneş batmadan hemen önceki anın keyfini çıkaracagınız tek yerdir, hemen ardından Fethiye ye dönüşümüz gerçekleşmektedir.

Akvaryum Koyu : Adına, şanına yakışır güzellikte ve temizlikte çıplak gözle deniz canlılarını seyre-debileceginiz,dalgıçların da gözde dalış koylarından biridir.

Taşyaka Bedri Rahmi Koyu : Tersane adasının karşısına denk düşer. kıyıya yaklaştığınızda, büyük bir kayaya çizilmiş balık resmi görürsünüz. Bedri Rahmi EYÜBOĞLU’nun, yaptıgı geziler sırasında büyük bir kayaya sanatını icra etmesi degeri paha biçilemez, adınızda buradan almıştır. Bölgedeki içme suyu kaynağı olan tek koyda demirleyip, sahip oldugu Likya kaya mezarlarını ziyaret edip, çam ağaçları arasında dolaşıp tarihi hissedebilirsiniz.

Göbün Koyu :

Fethiye / Göcek sınırları içerisinde bulunan Göbün koyu, sit alanı olmasından dolayı yerleşime kapalı, tarihde Bizanslılara kadar uzanan öyküsü, suyun derinliklerinde bulunan tarihi yapılarıyla kendinizi mistik bir dünyanın içinde bulacaksınız !

Hamam Koyu (Cleopatra): Deniz yolu ile ulaşabileceginiz koylardan bir tanesi, Günü birlik tekne turlarına çıkarsanız, muhtemelen yemek molanızı burada verceksiniz, mavinin degişik tonlarına şahit olacaksınız.

Turunç Pınarı : Likya döneminden kalma eserlere tanık olabileceginiz, yeşili, dogası, agaçlarıyla büyüleneceginiz efsanevi bir koydur, adını çevrsinde bulunan turunç agaçlarından almıştır.

Fethiye Aksazlar koyu : Fethiye aksazlar koyu, geniş bir alana yayılmış cografyası, agaçları, çiçekleri, böcekleri, kumsalı ile bir taraftan mangal partinizi yapın, ögleden sonra kumsala dogru yanaşıp, şezlongunuza uzanın akşam üstü güneşinin eşliginde Fethiye manzarasının tadını çıkartın. Aksazlar Koyu içerisinde bulunan tesiste her türlü temel ihtiyaçlarınızı giderebilir, kayalıklarda balıgınızı tutabilirsiniz.

Fethiye Küçük Samanlık koyu : fethiye küçük samanlık koyu, Aksazlar koyundan hemen sonraki koyun adıdır. Koyda bungalovlar, köşkler, şezlonlar rahatınız için her şey düşünülmüş. Denize girebilir, mangalınızı yapabilir, yada şezlongunuza oturup tarihi şovalye adasını izleyebilirsiniz.

Fethiye büyük samanlık koyu : Fethiye Küçük samanlık koyundan sonraki koyun adıdır. Adından da anlaşılacagı üzere yerleşimi biraz daha büyüktür, uçsuz bucaksız deniz manzarası eşliginde keyifli bir gün geçirebileceginiz koylardan bir tanesidir.

Fethiye kuleli koyu : Büyük samanlık koyundan sonra Fethiye kuleli koyuna giriş yaparsınız. Genişçe bir alana yayılmış olup, keyifli dakikalar geçirebileceginiz, büyük kumsala, konser ve gösteri alanına ve yer sıkıntısı çekmeyeceginiz kadar şezlonglara, köşklere sahiptir.

fethiye katrancı koyu : Fethiye katrancı koyu, göcek istikametine dogru; Fethiye ve Göcek arasında kalan sessiz, sakin bir koydur. Kamp yapabilir, günü birlik keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Kara yolu ile Ulaşabileceginiz Koylar

fethiye merkezden aracınızla ulaşabileceginiz batı cephesini kaplayan sıralı koylar aşagıdaki gibidir. 2. Karagözler istikametine devam edip, tersaneyi geçtikten sonra 200 metre sonra saga dönüp sahilde şeridini takip ettiginizde aşagıdaki hepsi birbirinden güzel koyları sıralı bir şekilde gezebilirsiniz.

Fethiye Aksazlar koyu :

Fethiye Küçük Samanlık koyu

Fethiye büyük samanlık koyu

Fethiye kuleli koyu

fethiye katrancı koyu

Hamam manastır koyu

Gemiler koyu

Deniz yolu ile ulaşabileceginiz koylar !

Fethiye körfezi tarihi eserlerinin yanında; İlçenin 12 adet adaya ve bir düzünede koylara sahip bulunuyor. Fethiye’nin limanında bulunan tekneler, motor yatlar, sailingler, 12 adalar ve koylar adı altında turlar düzenleniyor veyahut bir tur acentasının düzenledigi organizasyona da katılabilirsiniz.

Genel olarak hepsının rotası aynı fakat arada degişik rotalar kullanan tur tekneleride mevcut. Aynı zamanda bazıları koylara sefer düzenlerken bazılarıda adalara sefer düzenliyor, tavsiyemiz her ikisine de bir sefer düzenleyebilirsiniz. Tur seçiminde dikkatli olmanız ayrıca önem arz etmektedir, eger bol müzikli kalabalık bir ortam istiyorsanız daha büyük tekneler tercih etmelisiniz, fakat sessiz, sakin, ve kalabalık olmayan bir ortam ise orta büyüklükteki yani 50 kişilik kapasiteli tekneleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda aileniz le baş başa bir sefer düşleyebilirsinizki bu da mümkün, özel 6,10,12 kişilik tekneler, motor yatlar ve sailingle mevcut.

Sefer esnasında özel turda istediginiz kadar vakit geçirebilirsiniz, yüzebilir, akşam güneşi eşliginde balık tutabilirsiniz. Toplu gidilen turlarda sefer esnasında çizilen rotada durak yerlerinde yarımşar saatlik mola verilmektedir, bu esnada tertemiz, berrak ve serin sularda yüzme imkanıda elde edebilirsiniz.

Fethiye 12 Adalar

Kızıl Ada

Yassıca Adası

Akvaryum Adası

Plajlar

Çalış sahili Plajı : Fethiye’nin içerisinde ayrı bir cumhuriyet olarak görebilirsiniz J . Fethiye Çalış semti, nüfusuyla da etnik bir yapıya sahiptir. Genel olarak Alman agırlıklı, az sayıda İngiliz, yine az sayıda rus, ve diger milletlerinde aralarında oldugu bir çeşni den söz edebiliriz. Cografi yapısıylada uzun bir deniz plajından söz edebiliriz. Fethiye çalış sahili şeridi boyunca, otellere,apartlara,pansiyonlara, cafelere, restaurantlara, publara ait kumsalda şezlonglarda güneşlenebilir, su sporları yapabilir, dışında diger tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz, plajıyla az sert dalgalı, fakat akşam üstü bogazın manzarasını seyir edebileceginiz başka bir alternatifiniz yoktur.

Ölüdeniz sahili Plajı : Ölüdeniz, Otelleri, apartları, pubları, sahili, koyları, su sporları, cografi konumu,yamaç paraşütü gibi uluslar arası uçuş festivallerinin düzenlendigi Babadagı, dogası, yürüyüş yolları ve son olarakta Ölüdeniz Kumburnu Milli Parkı ve ölüdeniz Belceğiz Plajıyla Dünya turizminde çok ayrı bir yeri olan, bir baş yapıt olarak tabir edersek yanlış yapmış olmayız sanırım.

Oyuktepe Yarımadası Koyları

Fethiye körfezinin batısını boydan boya çevreleyen, dogayla iç içe; Aksazlar, Samanlık, kuleli, Boncuklu, gibi koylarda, güneşlenebilir, yüzebilir, mangal keyfinizi çıkartabilirsiniz.

Kıdrak Plajı

Kıdrak plajı: Ölüdeniz – faralya yolu üzerinde Belcekız plajına 3 km uzaklıkta olan, Kıdrak tabiat parkı içerisinde bulunur. Bulanık olmayan berrak denizi, dogası, ince kumlu plajı ve plaj içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceginiz bir plajdır.

Gemile Koyu

Fethiye Kayaköye 6 km uzaklıkta bulunan Gemile koyu plajı dışında; gidiş yolu esnasında size sunacagı doganın o eşsiz güzelligi ve zerafeti karşısında bir daha aşık olacaksınız. Plaja vardıgınızda şezlongunuza kurulup o büyülü manzaranın tadını çıkartın. Genel ihtiyaçlarınızı giderebileceginiz bir alternatif bir gezi hikayesi oluşturabilirsiniz.

Kayaköy

Kayaköy, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı tanınmış bir mahalledir. Kayaköy, birbirinden çok farklı iki yerleşim alanından oluşmaktadır.

Kayaköy, birbirinden çok farklı iki yerleşim alanından oluşmaktadır. Bunların birincisi; turizmde de önemli yeri olan, 19. yüzyıl başında kurulmuş, yamaçlara dayalı ve nispeten yakın tarihli bir yerleşim olmakla birlikte, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde, tamamı Rum, 3000 nüfuslu bir kasaba boyutuna ulaşmış, eski adıLevissi şeklinde geçen mahalledir. 1957 Fethiye Depremi ile evler harabeye dönüşmüş olsa da, canlı müze niteliği ile turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Diğeri ise 1512 yılından itibaren Osmanlı tahrir defterlerinde geçen Kayı Köyü’dür. Başta 39 numaralı tahrir defteri olmak üzere bölgede Oğuzların Kayı boyuna mensup Türkmenlerin yerleştiğine ilişkin kayıtlar mevcuttur. Kayaköy’de gezilip görülecek yerler arasında büyük ve küçük kilise ile on dört şapel bulunmaktadır. Ayrıca küçük kilise yanında bir çömlek atölyesi (Çömlekhane) vardır. Küçük kilise yolundan yalnızca deniz veya yürüyerek ulaşımın mümkün olduğu Soğuk Su koyuna yaklaşık kırk dakikada gidilebilir. 1923 yılında gerçekleşen mübadeleyle Levissi’de yaşayan Rumlar Yunanistan’a göç ederken Kayaköy’e de Selanik ve civarından gelen muhacirler yerleşmişlerdir. Eski Kayaköy’ün turistik açıdan daha verimli değerlendirilmesine ilişkin tartışmalar sürmektedir.

Ölüdeniz

Ölüdeniz,Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir beldedir. Likyalılarda ışık ve güneş diyarı, Ortaçağ'da "Uzak Diyar" olarak tanınır, Anadolu'nun güneybatısında yer alan Teke Yarımadası'da bulunur. Türkiye'de bulunan deniz kulağı (lagün) oluşumlarından biridir. Ölüdeniz iki bölümden oluşur:

Birinci bölüm koydan lagüne uzanan Belcekız ya da Belceğiz bölümüdür. Burası olabildigince dalgalıdır. Kıyı bandı, Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığınca tanzim edilen Belceğiz'de modern tesisler yer almaktadır. Belcekız plajı boyunca yiyecek ve içecek her türlü şeyi bulabilirsiniz. Ölüdeniz olarak adlandırılan yer bir milli parktır ve giriş ücretlidir.

İkinci bölüm ise içerisinde lagünün bulundugu gerçek ölüdenizdir. Ölüdeniz adı verilen koya denizden dar bir boğazdan girilmektedir. .Ölüdeniz, adı gibi durgun bir göl niteliğindedir ve Sarp yamaçlar ve ağaçlık bir alan etrafında milli bir parktır ve giriş ücretlidir. Burada da yiyecek ve içecek her türlü şey, su sporları ve plaj voleybolu gibi birçok eğlence, mevcuttur. Piknik yapmak isteyenler için düzenlenmiş bir piknik alanı mevcuttur.En fırtınalı günlerde Belceğiz kıyıları dalgalarla boğuşurken, Ölüdeniz’de sadece küçük dalgalar meydana gelir..

2006 yılında,en çok oyla Dünya`nın en güzel kumsalı seçilmiştir. Yamaç paraşütü için ülkemizin en uygun alanlarından bir tanesidir

Ölüdenizle ilgili Diger Bilgilere Ulaşmak İçin Lütfen Tıklayınız !

Saklıkent

Saklıkent Kanyonu: Fethiye’ye 50 Km uzaklıkta bir doğa mucisesi. 200 metre derinliğinde ve 18 Km uzunluğundaki kanyon dur.

Binlerce yıl boyunca süregelen, dağlardan gelen suların, yarık kayaları aşındırmasıyla bu günkü halini almıştır. Kış aylarında, kanyondaki su seviyesinin yükselmesi sebebi ile, sadece yaz aylarında kanyon boyunca yürüyebilir, o eşsiz, muhteşem manzarasından fotograf çekebilirsiniz.

Kanyonun içerisinde, suların üzerinde kurulu bulunan ahşap köşklerde, sırtınıza yaslanıp kulagınız suyun akışında, gözünüz o eşiz manzarsında güzel bir ziyafet çıkartabilirsiniz. Temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceginiz, restaurant ve cafelerde mevcut olup, yöreye özel elişi göz nuru ürünlerde satın alabilirsiniz...

Saklıkente ulaşımı arabanızlada yapabilirsiniz, arabanız yoksa Saklıkent hattına çalışan münibüslerlede ulaşabilirsiniz ! veyahut Saklıkent istikametine düzenlenen turlar lada keyifli bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz,


Anasayfa

Sana özel

İletişim

Menu