Harita Görünümü

Detaylı filtre

Tarih Aralığı

Bütçe Aralığınız / TL

İslamlar Köyü -  KAŞ ANTALYA

Eski adı "nehirler" anlamına gelen Bodamya olan İSLAMLAR KÖYÜ Bey Dağları'nın yamaçlarında 400 rakımlı tarihi 2 bin 500yıl öncesine dayanan bir köydür.

Köye ilk yerleşen İslam Bey adında bir çobandır. Daha sonra çocukları da yerleşince köyün adı İSLAMLAR olmuştur. 1934 yılında Kaş ve Elmalı İslamlar olarak ikiye ayrılmıştır.

Eskiden yazları yayla İslamlar Köyü'nde(Elmalı-İslamlar),kışları ise Sahil İslamlar Köyü'nde(Kaş-İslamlar) yazlık-kışlık olarak göçebe yaşam sürmüşlerdir.

ULAŞIM:

Eski Karayolundan Kalkan'dan Fethiye istikametine giderken Akbel mahallesine vardığımızda yol ikiye ayrılır. Sağ taraftaki yolu kullanarak İslamlar Köyü yoluna girilir. Bu yoldan 2 km kadar ilerledikten sonra yol sola Üzümlü Köyü, sağa İslamlar Köyü olarak ikiye ayrılır.

Sağa ayrılan yol zeytinliklerden ,çam ormanlarından ve bağların arasından ilerleyerek buz gibi çağlayan suların aktığı, yeşillikler içinde sizi bekleyen İSLAMLAR KÖYÜ'ne ulaşılır.

Köy meydanında insanların sıcak yaz aylarında o buz gibi serin havasında tarihi çınarların gölgesinde çayını yudumlayıp muhabbet edebileceği köy kahvehanesi, tarihi 300 yıl öncesine dayanan Rumlardan kalma suyla çalışan un değirmeni hala kullanılmaktadır.

Geçim kaynağı zeytincilik, üzüm olan bodamyalılar günümüzde turizimle uğraşmaya başladılar.

Köyümüzde buz gibi sularda yetişen alabalıkların, köylülerimizin kendi yaptıklar tereyağının,kendi ürettiğimiz zeytin yağında kızarmış alabalıkların, asmalar altındaki deniz manzaralı restaurantlarda tadına bakmak mümkündür.

Köy Meydanından yukarıya doğru çam ağaçlarının arasından çıkarken gözünüze çok sayıda mağaracık çarpacaktır. İçinde kolayca hareket edilebilecek büyüklükte olan bu kovukların ne zaman ve ne amaçla yapıldığı bilinmemektedir.

Dağın yamacında bir çok kaya mezarları bulunur. Bezirgan Köyü ve İslamlar Köyü sınırlarındaki GÖL DAĞ mevkiinde birbiriyle bağlantılı muntazam işlemeli kaya mezarları bulunmaktadır.

Nasıl Gelinir

İslamlar Köyü ‘ne hava yolu ile gelmek için sadece 120 km uzaklıktaki Dalaman Havaalanı’nı tercih edebilirsiniz. Antalya Havaalanı ise bölgeye 215 km uzaklıktadır. Havaalanına geldikten sonra isterseniz araç kiralayabilir ve bu şekilde bölgede de görülmesi gereken yerleri keşfedebilirsiniz. Ya da havaalanlarından yapılan transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. 

Karayolu ile gelecek misafirlerimiz Kalkan terminaline gelebilir buradan bir taksi ile köye erişebilirler. Yaz dönemi İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer şehirlermizden Kalkan’a doğrudan otobüs seferleri yapılmaktadır. Doğrudan otobüs seferi bulunmayan şehirlerimizden gelecek misafirlerimiz ise Fethiye’ye gelebilir oradan da dolmuş veya transfer yardımı ile bölgeye ulaşabilirler. 

Bir kaç yıl önce İslamlar Köyü’nü yalnızca gezebilir, muhteşem doğasına hayran kalabilir ve taze balık bulunan restoranlarında harika yemekler yiyerek ayrılabilirdiniz. Nihayet son dönemde, bir kaç köy evi ve villa bu köyde tatillerini geçirmek isteyen misafirler için bir seçenek oluşturmaya başladı.

Eski köy meydanında yer alan tarihi çay bahçesi, küçük bakkalı, berberi, üzüm asmaları, zeytin ve çam ağaçları, arkeolojik kazı alanları ve çayırlarında karşılaşacağınız çobanı ile İslamlar size yüzyıllar öncesinin yaşam biçimlerini görme ve yaşama imkanı sunuyor.

Köy, deniz seviyesinden yaklaşık 600mt yüksekte olması ve buz gibi serin kaynak sularının da etkisiyle yılın en sıcak zamanlarında 5-6 derece daha serindir. Bu nedenle köye yakın yerlerde tatilini geçirmekte olanların günün en sıcak saatlerinde serinlemek ve soluk almak için sıkça ziyaret ettikleri ve akşamları yemek için tercih ettikleri bir yerdir.

İslamlar Köyü’nde  Kalkan’da Yeme İçme

İslamlar daki restaurantlarda  tüm geleneksel mezeleri, taze alabalık, birbirinden güzel köy usulü yemekleri ve köy kahvaltısını muhteşem manzaraları ve su sesleri eşliğinde tadabilirsiniz. Ya da birbirinden şık ve kaliteli sunumlarıyla muhteşem lezzetleri olan restoranları ile meşhur Kalkan’ı tercih edebilirsiniz. Araba kullanmadan Kalkan’a gitmek ve dönmek isterseniz, taksi seçeneğini tercih edebilirsiniz. 

Plajlar

Bu bölgede yüzmek için tercih edebileceğiniz bir çok lokasyon bulunmaktadır. Kalkan’ın merkezinde yer alan çakıl plaj, benzersiz Kaputaş Plajı, Akdeniz’in en uzun kumsalı olan Patara Plajı yüzmek ve güneşlenmek için seçebileceğiniz en güzel yerlerden bazılarıdır.

Patara Plajı  - Akdeniz’in en uzun kumsalı Çölü anımsatan kumları, tertemiz denizi ve çam ormanlarıyla ünlü yöre, bünyesinde birçok sürprizi saklıyor. Koruma alanı ilan edilen Patara plajı Caretta-Caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanı.

Kaputaş Plajı -  Bölgenin görülmeye değer bir başka güzelliğinin adıdır Kaputaş. Kaş ile Kalkan arasındaki yol üzerinde kalan bu doğa harikası panoramik plaj bölgeyi ziyaret edenlerin vazgeçilmezi! Yeraltından akan doğal kaynak sularının karıştığı denizin suyu genellikle serin ve eşsiz turkuaz rengindedir.


Anasayfa

Sana özel

İletişim

Menu